clark.wa.gov Candidates Information Page
Elected Position | Beginning of Term | End of Term | ||
---|---|---|---|---|
Woodland Swimming Pool & Recreation District | ||||
Vacant | 2020 | 2023 | ||
Vacant | 2022 | 2025 | ||
Rachael Stuart | 2020 | 2023 | ||
Vacant | 2022 | 2025 | ||
Kay Purcell | 2022 | 2025 | ||
Camas-Washougal Port District | ||||
John Spencer | 2022 | 2025 | ||
Cassi Marshall | 2020 | 2023 | ||
Larry Keister | 2022 | 2025 | ||
Ridgefield Port District | ||||
R. Bruce Wiseman | 2018 | 2023 | ||
Scott Hughes | 2020 | 2025 | ||
Joe melroy | 2022 | 2027 | ||
Vancouver Port District | ||||
Don Orange | 2018 | 2023 | ||
Eric LaBrant | 2022 | 2027 | ||
Jack Burkman | 2020 | 2025 | ||
Clark Regional Wastewater District | ||||
Neil Kimsey | 2020 | 2025 | ||
Norman Harker | 2022 | 2027 | ||
Denny Kiggins | 2018 | 2023 | ||
Cemetery District No. 1 - Camas | ||||
William A. Zalpys | 2018 | 2023 | ||
Jeanette Jester | 2020 | 2025 | ||
Matt Henry | 2022 | 2027 | ||
Cemetery District No. 4 - Amboy | ||||
Holli Selves | 2022 | 2027 | ||
Heidi Zimmerman | 2020 | 2025 | ||
Bob McClellan | 2018 | 2023 | ||
Cemetery District No. 5 - Woodland | ||||
Vivian Mosby | 2018 | 2023 | ||
Bruce Summers | 2020 | 2025 | ||
Ducj Colf | 2022 | 2027 | ||
Cemetery District No. 6 - Battle Ground | ||||
Rebecca DeMarino | 2018 | 2023 | ||
Dale Venema | 2020 | 2025 | ||
Gary Brumer | 2022 | 2027 | ||
Clark-Cowlitz Fire Rescue | ||||
Larry Bartel | 2020 | 2025 | ||
Jade Bourke | 2022 | 2027 | ||
Stanley Chunn | 2018 | 2023 | ||
David L. Town | 2020 | 2025 | ||
Ken Ayers | 2022 | 2027 | ||
East County Fire & Rescue | ||||
Joshua Seeds | 2018 | 2023 | ||
Michael Taggart | 2020 | 2025 | ||
Steve Hofmaster | 2022 | 2027 | ||
Martha Martin | 2018 | 2023 | ||
Sherry Petty | 2022 | 2027 | ||
Fire Protection District No. 3 | ||||
Jon Couture | 2020 | 2025 | ||
Dean Thornberry | 2022 | 2027 | ||
Rick Steele | 2018 | 2023 | ||
Fire Protection District No.5 | ||||
Mike Lyons | 2018 | 2023 | ||
Roy Rhine | 2020 | 2025 | ||
Ron Gibson | 2022 | 2027 | ||
Fire Protection District No. 6 | ||||
Brad Lothspeich | 2018 | 2023 | ||
Chris Pfeifer | 2020 | 2025 | ||
Rocky L. Hanes | 2022 | 2027 | ||
Fire Protection District No. 10 | ||||
Gary Hagedorn | 2020 | 2025 | ||
Elizabeth G. Goble | 2022 | 2027 | ||
Danny L. Walling | 2018 | 2023 | ||
Fire Protection District No. 13 | ||||
Erv Beard | 2020 | 2025 | ||
Gary D. Hoyt | 2022 | 2027 | ||
Louis Ferreira | 2018 | 2023 | ||
Battle Ground School District No. 119 | ||||
Mary Snitily | 2021 | 2025 | ||
Rob Henrikson - Resigned | 2019 | 2023 | ||
Ted Champine | 2021 | 2025 | ||
Mark Watrin | 2019 | 2023 | ||
Jackie Maddux | 2021 | 2025 | ||
Camas School District No. 117 | ||||
Corey McEnry | 2021 | 2025 | ||
Erica Cox | 2021 | 2025 | ||
Connie S. Hennessey | 2019 | 2023 | ||
Vacant | 2019 | 2023 | ||
Tracey Malone | 2019 | 2023 | ||
Evergreen School District No. 114 | ||||
Julie Bocanegra | 2021 | 2025 | ||
Rob Perkins | 2019 | 2023 | ||
Victoria Bradford | 2019 | 2023 | ||
Jacqueline Weatherspoon | 2019 | 2023 | ||
Ginny Gronwoldt | 2021 | 2025 | ||
Green Mountain School District No. 103 | ||||
Rick Syring | 2019 | 2023 | ||
Cameron Tormanen | 2021 | 2025 | ||
Kent Furman | 2021 | 2025 | ||
Eric Lowe | 2019 | 2023 | ||
Joyce Cooper | 2019 | 2023 | ||
Hockinson School District No. 98 | ||||
Teresa VanNatta | 2021 | 2025 | ||
Patrick Carter | 2021 | 2025 | ||
Vacant | 2019 | 2023 | ||
Greg Gospe | 2019 | 2023 | ||
Gordon Smith | 2019 | 2023 | ||
LaCenter School District No. 101 | ||||
Lowell Craig Whited | 2019 | 2023 | ||
Todd Jones | 2021 | 2025 | ||
Win Muffett | 2021 | 2025 | ||
Wendy Chord | 2019 | 2023 | ||
Eric Lindberg | 2019 | 2023 | ||
Mt. Pleasant School Distric No. 029-93 | ||||
Elizabeth Wilber | 2021 | 2025 | ||
Rachelle L. Harding | 2021 | 2025 | ||
Kari Kanthak | 2019 | 2023 | ||
Tanis Morris | 2019 | 2023 | ||
Sara Genova | 2021 | 2025 | ||
Ridgefield School District No. 122 | ||||
Emily Enquist | 2021 | 2025 | ||
Joe Vance | 2019 | 2023 | ||
Brett Jones | 2019 | 2023 | ||
Donna Farnsworth | 2021 | 2025 | ||
Zenia Bringhurst | 2019 | 2023 | ||
Vancouver School District No. 37 | ||||
Kyle Sproul | 2019 | 2023 | ||
Sandra Zavala-Ortega | 2021 | 2025 | ||
Wendy Smith | 2021 | 2025 | ||
Kathy Decker | 2019 | 2023 | ||
Tracie Barrows | 2019 | 2023 | ||
Washougal School District No. 112-6 | ||||
Jim Cooper | 2019 | 2023 | ||
Angela Hancock | 2019 | 2023 | ||
Sadie McKenzie | 2021 | 2025 | ||
Cory D. Chase | 2019 | 2023 | ||
Chuck Carpenter | 2021 | 2025 | ||
Woodland School District No. 303 | ||||
Sarah Stuart | 2019 | 2023 | ||
Janice Watts | 2019 | 2023 | ||
Jeff Wray | 2019 | 2023 | ||
Trish Huddleston | 2021 | 2025 | ||
Tom Guthrie | 2021 | 2025 | ||
Battle Ground City Council | ||||
Troy McCoy | 2022 | 2025 | ||
Shane A. Bowman | 2020 | 2023 | ||
Shauna Walters - Won't run | 2020 | 2023 | ||
Adrian E. Cortes | 2022 | 2025 | ||
Tricia Davis | 2022 | 2025 | ||
Cherish DesRochers | 2022 | 2025 | ||
Philip L. Johnson - Won't run | 2020 | 2023 | ||
Camas City Council | ||||
Mayor - Steve C. Hogan | 2020 | 2023 | ||
At-Large - Don Chaney | 2020 | 2023 | ||
Ward 1, Pos 1 - John Nohr | 2020 | 2023 | ||
Ward 1, Pos 2 - Marilyn Dale-Boerke | 2022 | 2025 | ||
Ward 2, Pos 1 - Bonnie Carter | 2020 | 2023 | ||
Ward 2, Pos 2 - Tim Hein | 2022 | 2025 | ||
Ward 3, Pos 1 - Jennifer Senescu | 2020 | 2023 | ||
Ward 3, Pos 2 - Leslie Lewallen | 2022 | 2025 | ||
LaCenter City Council | ||||
Mayor - Greg Thornton | 2020 | 2023 | ||
No. 1 - Melissa Fox | 2022 | 2025 | ||
No. 2 - KC Kasberg | 2022 | 2025 | ||
No. 3 - Sean Boyle | 2022 | 2025 | ||
No. 4 - Tom Strobehn | 2020 | 2023 | ||
No. 5 - Elizabeth M. Cerveny | 2020 | 2023 | ||
Ridgefield City Council | ||||
No. 1 - Ron Onslow | 2022 | 2025 | ||
No. 2 - Rachel Coker | 2020 | 2023 | ||
No. 3 - Lee e. Wells | 2020 | 2023 | ||
No. 4 - Matt Cole | 2022 | 2025 | ||
No. 5 - Rob Aichele | 2020 | 2023 | ||
No. 6 - Jennifer Lindsay | 2022 | 2025 | ||
No. 7 - Judy Chipman | 2020 | 2023 | ||
Vancouver City Council | ||||
Mayor - Anne McEnerny-Ogle | 2022 | 2025 | ||
No. 1 - Kim Harless | 2022 | 2025 | ||
No. 2 - Erik Paulsen | 2022 | 2025 | ||
No. 3 - Diana H. Perez | 2022 | 2025 | ||
No. 4 - Bart Hansen | 2020 | 2023 | ||
No. 5 - Ty Stober | 2020 | 2023 | ||
No. 6 - Sarah Fox | 2020 | 2023 | ||
Washougal City Council | ||||
No. 1 - Mayor - David Stuebe | 2022 | 2025 | ||
No. 2 - Michelle C. Wagner | 2020 | 2023 | ||
No. 3 - David Fritz | 2022 | 2025 | ||
No. 4 - Janice Killion | 2020 | 2023 | ||
No. 5 - Molly Coston | 2020 | 2023 | ||
No. 6 - Julie Russel | 2022 | 2025 | ||
No. 7 - Ernie Suggs | 2020 | 2023 | ||
Woodland City Council | ||||
Mayor - Will Finn | 2020 | 2023 | ||
No. 1 - J. J. Burke | 2022 | 2025 | ||
No. 2 - Carol Rounds | 2022 | 2025 | ||
No. 3 - Melissa Doughty | 2022 | 2025 | ||
No. 4 - Karl Chapman | 2020 | 2023 | ||
No. 5 - DeeAnna Holland | 2020 | 2023 | ||
No. 6 - Jenn Rowland | 2022 | 2025 | ||
No. 7 - Monte Smith | 2020 | 2023 | ||
Yacolt City Council | ||||
Mayor - Katelym (Katie) Listek | 2020 | 2023 | ||
No. 1 - Ian Shealy | 2020 | 2023 | ||
No. 2 - Kandi Peto | 2022 | 2025 | ||
No. 3 - Joshua Beck | 2022 | 2025 | ||
No. 4 - Ronals Homola | 2020 | 2023 | ||
No. 5 - Marina Viray | 2020 | 2023 | ||
Clark Public Utility | ||||
Pos 1 - Jim Malinowski | 2019 | 2024 | ||
Pos 2 - Nancy Barnes | 2023 | 2028 | ||
Pos 3 - Jane Van Dyke | 2021 | 2026 | ||
Planning Commission - Clark County | Pos 1 - Vacant | 12/31/2022 | ||
Pos 2 - Bryant Enge | 12/31/2026 | |||
Pso 3 - Steve Morasch | 12/31/2024 | |||
Pos 4 - Matt Swindell | 12/31/2023 | |||
Pos 5 - Eldon Wogen | 12/31/2025 | |||
Pos 6 - Karl Johnson, Chair | 12/31/2022 | |||
Pos 7 - Bryan Halbert | 12/31/2023 | |||
County Assessor | Peter Van Nortwick | 2023 | 2026 | |
County Auditor | Greg Kimsey | 2023 | 2026 | |
County Clerk | Scott G. Weber | 2023 | 2026 | |
Prosecuting Attorney | Tony Golik | 2023 | 2026 | |
Sheriff | John Horch | 2023 | 2026 | |
Treasurer | Alishia Topper | 2023 | 2026 | |
County Superior Cour Judge #1 | Honorable Nancy N. Retsinas | 2022 | 2024 | |
County Superior Cour Judge #2 | Honorable David E. Gregerson | 2020 | 2024 | |
County Superior Cour Judge #3 | Honorable Derek J. Vanderwood | 2020 | 2024 | |
County Superior Cour Judge #4 | Honorable Gregory M. Gonzales | 2020 | 2024 | |
County Superior Cour Judge #5 | Honorable Camara L. J. Banfield | 2021 | 2024 | |
County Superior Cour Judge #6 | Honorable John P. Fairgrieve | 2020 | 2024 | |
County Superior Cour Judge #7 | Honorable Jennifer K. Snider | 2020 | 2024 | |
County Superior Cour Judge #8 | Honorable Suzan L. Clark | 2020 | 2024 | |
County Superior Cour Judge #9 | Honorable Robert A. Lewis | 2020 | 2024 | |
County Superior Cour Judge #10 | Honorable Tsering D. Cornell | 2022A | 2024 | |
County Superior Cour Judge #11 | Honorable Emily A. Sheldrick | 2020 | 2024 | |
District Court #1 | Judge Kristen Parcher | 2023 | 2026 | |
District Court #2 | Judge Chad Sleight | 2023 | 2026 | |
District Court #3 | Judge James Smith | 2023 | 2026 | |
District Court #4 | Judge Sonya Langsdorf | 2023 | 2026 | |
District Court #5 | Judge Kelli Osler | 2023 | 2026 | |
District Court #6 | Judge Abigail Bartlett | 2023 | 2026 | |
Planning Commission - Battle Ground | ||||
Camden Spiller | 12/31/2026 | |||
Janette Chumley | 12/31/2026 | |||
Kevin Tapani | 12/31/2027 | |||
Stacy Kysar | 12/31/2027 | |||
Kasey Olson | 12/31/2027 | |||
John Idsinga | 12/31/2024 | |||
Daniel Dingman | 12/31/2024 | |||
Planning Commission - Camas | ||||
Troy Hull, Chair | 12/31/2023 | |||
Geoerl Niles, Vice-Chair | 12/31/2024 | |||
Marlo Maroon | 12/31/2024 | |||
Joe Walsh | 12/31/2023 | |||
Shawn High | 12/31/2023 | |||
Mahsa Eshghi | 12/31/2025 | |||
Warren Montgomery | 12/31/2025 | |||
Leslie Lewallen, Council Liaison | ||||
Tim Hein, Council Liaison Alternate | ||||
Planning Commission - Ridgefield | ||||
Position #1: Katie Favela | December 31, 2026 | |||
Position #2: Richard Amerman | December 31, 2025 | |||
Position #3: John Rose | December 31, 2025 | |||
Position #4: Kevin Groshong | December 31, 2023 | |||
Position #5: Amanda Swenson | December 31, 2024 | |||
Position #6: Joel Thompson | December 31, 2026 | |||
Position #7: Patrick Flynn, Chair | December 31, 2024 | |||
Planning Commission - Vancouver | ||||
Marjorie Ledell, Chair | ||||
Steve Schulte | ||||
Larry Blaufus | ||||
Zachary Pyle, Vice Chair | ||||
Nena Cavel | ||||
Vacant Position | ||||
Vacant Position | ||||
Planning Commission - Washougal | ||||
James Reinhart, Chair | October 2024 | |||
Meridee Pabst, Vice Chair | October 2024 | |||
Matthew Cardiff | October 2022 | |||
Mike Lamb | October 2024 | |||
Thomas Pastore | October 2022 | |||
David Szyplinski | October 2022 | |||
Larry Wagoner | October 2022 | |||
Drainage District No. 2 Amboy | ||||
Perry J. Gilmour | 2018 | 2024 | ||
Vacant | 2022 | 2028 | ||
Shayla Gilmour | 2020 | 2026 | ||
Drainage Improvement District No. 5 Brush Prarie | ||||
Randy Goggin | 2018 | 2024 | ||
Thomas Griffiths | 2020 | 2026 | ||
Dennis Lagler | 2022 | 2028 | ||
Diking Improvement District No. 14 | ||||
Richard Fazio | 2020 | 2026 | ||
Albert P. Fazio | 2018 | 2024 | ||
Scott Van Gelder | 2022 | 2028 |